У оквиру програма Дечије недеље у Шиду, данас је у Спомен кући Саве Шумановића реализована радионица „Како ја видим љубав“.Кроз приче о Сави Шумановићу и његовим сликама, родитељском дому, ком се увек враћао, деца су покушала да на свој начин…
У оквиру програма Дечије недеље у Шиду, данас је у Спомен кући реализована прва креативна радионица „Које тајне чува Спомен кућа Саве Шумановића“. Идеја је да се стална поставка Спомен куће тематски обради са децом кроз интерактивно вођење, покрет и…
На четрдесетдругу годишњицу од отварања Спомен-куће за јавност, у дому Саве Шумановића вечерас је представљена прва публикација посвећена Спомен – кући Саве Шумановића чији је аутор Радован Сремац виши кустос. У присуству представника локалне самоуправе и многобројне публике, о публикацији…
На данашњи дан, 21.септембра 1952. године отворена је Галерија слика „Сава Шумановић“ у Шиду. Пре 72 године „Политика“ извештава о овом догађају: „У присуству сликареве мајке Персе Шумановић, Заге Крџалић, председнице Савета за просвету и културу, АП Војводине и многих…
„(…) У тежњи да верно наслика природу у њеним најразличитијим видовима не преза да поред бизарних мотива, да и оне који су у погрешно схваћеном естетизму, нарочито млађих, готово сасвим напуштени. Тако је Сава Шумановић један од ретких савремених сликара…
Галерија слика „Сава Шумановић“ учествовала је и ове године на „Мамутфесту“, музејској манифестацији у организацији Народног музеја у Кикинди. У оквиру програма „Базар музеја и идеја“, који је окупио музејске педагоге гостујућих музеја, Галерија се представила кроз радионицу „Слику изложи…
03. септембра 1939, Сава Шумановић је приредио шесту по реду, самосталну изложбу у Београду. Током припреме изложбе, сам је одрадио већину послова: договорио је са железницом задржавање воза у Шиду ради утовара 21 сандука са сликама, написао уводни текст за…
Кустоским вођењем кроз Спомен-кућу Саве Шумановића обележена је 82. годишњица сликаревог трагичног страдања. 28. августа, на Велику Госпојину Сава Шумановић је одведен из свог дома у неповрат. Онај о чијем животу се зна готово све, а о смрти ништа, онај…
На данашњи дан, 28. августа 1942. године, у раним јутарњим сатима, ухапшен је један од наших највећих сликара, Сава Шумановић. Шта се дешавало током његовог хапшења и одвођења из мирне породичне куће Шумановића, сазнајемо на основу потресног исказа сликареве мајке,…
“ Мислим да Вам неће дојадити тај циклус „Шидијанки“, купачица које стварно и не постоје у Шиду“ пише о својим купачицама Сава Шумановић у Предговору. Из овог јединственог циклуса, данас за вас издвајамо композицију са седам фигура смештених у шидски…
Током трећег, последњег боравка у Паризу, Сава Шумановић се окренуо поетском реализму. Сликао је пределе, градске мотиве, актове и понеку жанр сцену. За вас издвајамо Предео из околине Париза, 1929. Обала Сене, дрвене куће, стабла дрвећа и високи, лучни, гвоздени…
Из нашег уметничког фонда, данас бирамо за вас жанр призор који има упориште у реалном. У првом плану је фигура жене плавих очију, помало меланхоличног погледа, откривених ногу. У позадини пејзаж, препознатљива околина. Одблесак светлости на води доприноси посебној, сентименталној…
Данас смо oдабрали за вас мртву природу са воћем на тањиру, на живописном миљеу. Шпахтлом углачана позадина, преовлађује сивобели окераст тон, линија, контура. По некој тајанственој светлости Сава Шумановић је остао у вези са својим „Шидијанкама“, док по дефинисању облика…
Данас смо из нашег уметничког фонда одабрали за вас „Купачице на речном кеју“, 1941, измаштана сцена одмора и грађанске доколице или како је сам уметник објаснио „композиција сасвим напамет“. Приметна је Шумановићева склоност ка опажању симбола савремене свакодневице, монденска карактеристика…
Поводом отварања изложбе „Спорт у уметности. Уметност спорта“ вечерас, 20. јуна у 19.30, у Културном центру Србије (Centre Culturel de Serbie) у Паризу, издвајамо за вас три Шумановићева уља: “Купачица“, 1939, „Купачица са лоптом“, 1939 и „Купачица“, 1939 која ће…